MEDYCYNA ESTETYCZNA

Zajmuje się poprawą wyglądu głównie mało inwazyjnymi metodami zabiegowymi. Poprawa wyglądu polegać może na biorewitalizacji skóry, eliminacji zmarszczek, powiększaniu ust, policzków, liftingu niechirurgicznym, leczeniu cellulitis, redukcji tkanki tłuszczowej, leczeniu wypadania włosów. W tym celu zastosowanie ma szeroki wachlarz technik zabiegowych dermokosmetycznych, iniekcyjnych (np. mezoterapia, wypełniacze, toksyna botulinowa), z zastosowaniem fal radiowych, światła LED, ultradźwięków, fal akustycznych, laserów oraz wielu innych metod wykorzystujących coraz doskonalsze urządzenia. Efekty zabiegów medycyny estetycznej są zwykle odwracalne i aby je podtrzymać wymagane jest powtarzanie procedur.

MEZOTERAPIA

Technika zabiegowa polegająca na miejscowym ostrzyknięciu bardzo małymi dawkami substancji czynnych okolicy, w której występują objawy. W mezoterapii wykorzystywany jest najsilniejszy bodziec – uszkodzenie mechaniczne skóry, którym jest tutaj nakłucie igłą. Pod jego wpływem zachodzi aktywacja wszystkich elementów obronnych w tym także czynników wzrostowych, które mają za zadanie naprawę uszkodzonej tkanki, czyli jej odnowę. Występujące po ukłuciu igłą zwiększenie przepływu krwi, utlenowania tkanki oraz metabolizmu ułatwia przyswojenie i działanie podawanych substancji czynnych. Aktywowane komórki skóry zaczynają intensywnie wytwarzać kolagen i inne białka, co wpływa korzystnie na gęstość i nawilżenie skóry. Widocznym tego objawem jest wygładzenie powierzchni skóry, poprawa jej napięcia i kolorytu. Poprawia się także praca wszystkich elementów skóry i jej przydatków tj. komórek, naczyń krwionośnych, gruczołów łojowych, cebulek włosowych itd.

W mezoterapii stosowane są zarówno leki jak i specjalnie opracowane suplementy, takie jak np. kwas hialuronowy, witaminy, aminokwasy, koenzymy, pierwiastki śladowe, wyciągi komórkowe, wyciągi roślinne itp.

Mezoterapia w medycynie estetycznej ma szerokie wskazania. Może być wykonywana na skórze całego ciała, także skórze owłosionej, gdzie dominującym wskazaniem jest wypadanie włosów lub jego profilaktyka.

Jako metoda zabiegowa mezoterapia może być w zależności od wskazań i zaawansowania zmian mniej lub bardziej skuteczna. Powinno się ją wprowadzać w połączeniu z innymi działaniami terapeutycznymi, co znacznie zwiększa wyniki leczenia. W DORMIO-Clinique mezoterapia oparta jest na preparatach FILORGA, których skuteczność została wielokrotnie potwierdzona w badaniach klinicznych.

MESOPEEL

Metoda zabiegowa łącząca peeling z mezoterapią, co pozwala znacznie zwiększyć skuteczność zabiegów mezoterapii i przyspieszyć poprawę stanu skóry. Nazwa została stworzona przez lidera jakości produktów do mezoterapii i dermo kosmetyków – firmę FILORGA i jest zastrzeżona do zabiegów wykorzystujących preparaty FILORGA przeznaczone do zabiegu Mesopeel®. Preparaty te zostały tak opracowane pod kątem składu i właściwości fizyko-chemicznych by można było wykonać peeling i mezoterapię w jednej sesji zabiegowej. Istnieje możliwość łączenia zabiegu Mesopeel® z mikordermabrazją oraz zabiegiem Cryolift 3 FILORGA, który łączy krioplastykę skóry z luminoterpią LED. Wszystkie te metody są wykonywane w DORMIO-Clinique.

MIKRODERMABRAZJA MEDYCZNA

Zabieg mikrodermabrazji wykonywany urządzeniem SilkPeel™ MD Platinum™, który w odróżnieniu od typowych urządzeń do mikrodermabrazji kosmetycznej, posiada specjalne głowice zabiegowe. Różnią się one budową i posiadają dodatkową funkcję, która umożliwia jednoczesne wprowadzenie w skórę różnych substancji w celu zwiększenia skuteczności terapii i dostosowania zabiegu do typu skóry. Więcej na temat SilkPeel™ MD Platinum™ znajdą Państwo tutaj

TOKSYNA BOTULINOWA (jad kiełbasiany)

Lek o działaniu relaksującym mięśnie. Podaje się ją drogą iniekcji, miejscowo, bezpośrednio w mięsień, który ma być zwiotczony. Dawka zależy od wielkości mięśnia. Efekt działania pojawia się po kilku dniach i utrzymuje się przez 3-6 miesięcy, następnie, po odzyskaniu przez mięsień swojej siły i masy, całkowicie ustępuje i zabieg się powtarza.

Ze względu na swój mechanizm działania, toksyna botulinowa silnie blokuje wydzielanie gruczołów potowych. Jest wysoce skutecznym lekiem w terapii nadmiernej potliwości. 

Oprócz w/w wskazań toksyna botulinowa stosowana jest również w leczeniu uporczywych migren, spastyczności u dzieci i dorosłych. Inne ciekawe zastosowania toksyny botulinowej to leczenie „zespołu małego pęcherza” czy otyłości.

Zabiegi z użyciem toksyny botulinowej w medycynie estetycznej stanowią atrakcyjne rozwiązanie ze względu na wysoką skuteczność, naturalne efekty przy dobrej tolerancji samej substancji i małej inwazyjności zabiegów. Nie znaczy to, że jest to metoda całkowicie bezpieczna. Toksyna botulinowa to najsilniejsza toksyna w medycynie, dlatego toksynę botulinową mogą podawać wyłącznie odpowiednio wyszkoleni lekarze.

KWAS HIALURONOWY

Kwas hialuronowy to glikozaminoglikan (GAG) występujący w wielu organizmach, w tym także u ssaków z organizmem człowieka na czele. Ma silne właściwości higroskopijne. 1 cząsteczka kwasu hialuronowego może przyłączyć 1000 cząsteczek wody. Zapewnia w ten sposób nawilżenie, niezbędne z całym organizmie, a w szczególności w takich narządach jak oko, skóra, stawy. Kwas hialuronowy jest niezbędny w  procesie wytwarzania kolagenu. Z wiekiem ilość kwasu hialuronowego w organizmie zmniejsza się, podobnie ilość kolagenu i innych białek. Efektem tego jest utrata wody w tkankach i stopniowy zanik włókien elastycznych, zbudowanych m.in. z kolagenu. Zewnętrznym symptomem tych przemian jest utrata elastyczności skóry, objawiająca się jej zwiotczeniem, suchością i coraz liczniejszymi zmarszczkami. 

Suplementacja kwasem hialuronowym drogą iniekcji jest sprawdzonym i szeroko stosowanym leczeniem objawowym w okulistyce oraz ortopedii. W medycynie estetycznej kwas hialuronowy wstrzykiwany jest w celu eliminacji zmarszczek, utraty nawilżenia skóry a także efektów jej zwiotczenia, ubytków objętości. 

WYPEŁNIACZE

Preparaty do usuwania estetycznych defektów skóry, zawierające kwas hialuronowy usieciowany, tzn. stabilizowany substancją tworzącą wiązania między cząsteczkami wody i kwasu hialuronowego, co ma chronić kwas hialuronowy przed szybkim rozkładem enzymatycznym. W tej postaci kwas hialuronowy jest wchłanialnym implantem i utrzymuje się w miejscu podania przez dłuższy czas. Po jego wstrzyknięciu efekt estetyczny może utrzymywać się nawet przez ponad rok. Obecnie stosowane wypełniacze zwierające kwas hialuronowy mają zróżnicowany stopień stabilizacji, czyli usieciowania, który pozwala stosować go w wielu różnych wskazaniach. Techniki wstrzykiwania wypełniaczy na przestrzeni ponad 20 lat bardo się rozwinęły. Obecnie, obok klasycznego wypełniania zmarszczek, podając wypełniacz określoną techniką, uzyskuje się np. efekt liftingu skóry, regulację konturu twarzy, poprawę lub zmianę kształtu nosa, ust czy położenia brwi. Możliwe jest również korygowanie takich niedoskonałości jak asymetrie lub nabyte deformacje skóry.

Wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego stanowią atrakcyjne rozwiązanie ze względu na natychmiastowe i naturalne efekty przy dobrej tolerancji samej substancji i zabiegów. Nie znaczy to, że jest to metoda całkowicie bezpieczna. Jak każdy implant, wypełniacz należy umiejętnie podawać, mając na uwadze zagrożenia z tym związane, dlatego wypełniacze mogą być podawane wyłącznie przez odpowiednio wyszkolonych lekarzy.

KWAS POLIMLEKOWY (preparat Sculptra®)

Szczególnym wypełniaczem jest kwas polimlekowy. Więcej informacji na jego temat tutaj.

Sculptrę® stosuje się w celu zagęszczenia i zwiększenia napięcia skóry, co prowadzi do jej wygładzenia i eliminacji zmarszczek na dłuższy czas niż po wypełniaczach na bazie kwasu hialuronowego. Okolice, gdzie można podawać kwas polimlekowy to środkowa i dolna część twarzy czyli policzki, bruzdy nosowo-wargowe, bruzdy dolnej wargi (marionetki), owal twarzy. Po za twarzą Sculptrę® wstrzykuje się między innymi w okolicę dekoltu, łokci, kolan. Siła działania kwasu polimlekowego na komórki wytwarzające kolagen jest bardzo duża, co gwarantuje wysoką skuteczność zabiegu i utrzymywanie się efektów przez nawet ponad 2 lata. W celu utrzymania tych efektów pod kontrolą wymagane jest tutaj ścisłe trzymanie się zasad przygotowania do zabiegu oraz techniki zabiegowej, dlatego zabieg mogą wykonywać wyłącznie przeszkoleni lekarze.

NADMIERNA POTLIWOŚĆ

Nadmierna potliwość, zwana też nadpotliwością, to nadczynność gruczołów potowych odpowiedzialnych za regulację temperatury ciała, tzw. gruczołów ekrynowych.  Związana jest ze znaczącym pogorszeniem jakości życia, prowadzącym do problemów psychologicznych, emocjonalnych oraz społecznych. 

Rozróżnia się nadmierną potliwość pierwotną lub ogniskową oraz uogólnioną, warunkowaną innymi przyczynami, a więc wtórną. Najczęściej rozpoznawana jest nadpotliwość pierwotna czyi ogniskowa. Jej przyczyny nie są znane, choć podkreśla się związek nasilenia objawów pod wpływem nadmiernych emocji, stresu, pobudzenia lub wysiłku fizycznego. Nadpotliowść pierwotna dotyczy zwykle jednej, a rzadziej więcej niż jednej okolicy ciała. Najczęściej są to dłonie, stopy, pachy. Rzadziej w okolicy krocza, twarzy lub skóry owłosionej głowy. 

Przystępując do leczenia nadmiernej potliwości lekarz poszukuje możliwych jej przyczyn i w razie ich wykrycia, kieruje pacjenta do właściwego specjalisty. Jeżeli przyczyny nie są możliwe do określenia, a objawy wskazują na nadpotliwość pierwotną, leczenie rozpoczyna się od preparatów aplikowanych na skórę (płyny, maści, kremy dermatologiczne). Dopiero nieskuteczność tego typu terapii jest wskazaniem do zastosowania bardziej zaawansowanych metod leczenia, takich jak podanie  toksyny botulinowej lub zabieg chirurgiczny. 

Leczenie chirurgiczne jest skomplikowane i traktowane jako rozwiązanie ostateczne. Nie zawsze przynosi całkowitą eliminację problemu.

Leczenie toksyną botulinową polega na śródskórnym ostrzykiwaniu przez lekarza dotkniętej nadpotliwością okolicy, punkt po punkcie. Do zabiegu skórę znieczula się kremem znieczulającym bądź schładzając ją lub wykonuje się obwodową blokadę nerwów. Efekt zabiegu występuje w ciągu 72 godzin od momentu podania preparatu. W ciągu 1-2 tygodni po zabiegu ocenia się jego skuteczność i jeśli jest niewystarczająca, podaje się dodatkową dawkę toksyny botulinowej. W tym okresie też pacjent może odczuwać przejściowe osłabienie mięśni w pobliżu leczonej okolicy, szczególnie jeśli są to dłonie lub stopy.

W znacznej większości właściwie zakwalifikowanych przypadków ta metoda jest skuteczna. Ważnymi jej zaletami są mała inwazyjność i stosunkowo wysokie bezpieczeństwo. Należy jednak pamiętać, że  czas działania toksyny botulinowej jest ograniczony.  W zależności od leczonej okolicy, stopnia nasilenia objawów i zastosowanej dawki, efekty pojedynczego zabiegu mogą utrzymywać się od kilku do kilkunastu miesięcy. 

WYPADANIE WŁOSÓW

Wypadanie włosów może być warunkowane genetycznie lub być objawem wielu różnych zaburzeń pracy organizmu. Mimo wielu metod terapeutycznych, jest trudne do leczenia. Stan włosów  jest zależny od wielu czynników, w głównej mierze hormonalnych i oczywiście genetycznych. Nie oznacza to, że nie ma sensu leczyć wypadania włosów np. w przypadku określonych cech genetycznych. Ich zdiagnozowanie i korekta farmakolgiczna pozwala czasami osiągnąć doskonałe efekty terapii, ale w większości przypadków przyczyn jest więcej niż jedna i trudno je określić, czy całkiem wyeliminować. Kolejnym problemem jest czas terapii. Jeżeli za cel leczenia postawi się poprawę naturalnego wzrostu włosów to na pierwsze widoczne efekty trzeba poczekać kilka miesięcy. Wstępnej oceny dokonuje się po ok. roku terapii a ostateczna ocena ma sens najwcześniej po 2 latach. Nie wszyscy pacjenci chcą czekać tyle czasu, choć doświadczenie kliniczne pokazuje, że warto tu uzbroić się w cierpliwość.

MEZOTERAPIA w leczeniu wypadania włosów

Ze względu na to, że włosy to przydatki skóry, jej stan ma ogromne znaczenie dla cebulek włosowych. Poprawiając funkcjonowanie skóry uzyskuje się poprawę wzrostu włosów i ich zagęszczenie niezależnie od przyczyny. Zabiegi mezoterapii wykorzystujące preparaty z potwierdzonym, korzystnym wpływem na czas życia komórek, stymulację odnowy tkanek i ich ochronę, prowadzą do zatrzymania wypadania włosów a następnie skutecznego wzrostu nowych włosów. 

Leczenie z wykorzystaniem mezoterapii lekarz zwykle łączy z odpowiednim leczeniem farmakologicznym, o ile jest wskazane, luminoterapią LED, suplementami i odpowiednimi dla skóry dermokosmetykami. Stosowanie mezoterapii jest tutaj długofalowe i składa się z dwóch etapów. Pierwszy etap – intensywna stymulacja, to 7-10 zabiegów w krótkich, ok. 1-2 tygodniowych interwałach, drugi – podtrzymujący , to zabiegi wykonywane co miesiąc przez co najmniej 6 miesięcy, jednak po tym okresie zwykle pozostaje się przy leczeniu podtrzymującym do 2 lat lub dłużej, przy czym interwały mogą być już dłuższe niż 1 miesiąc. 

UWAGA! Stosowanie mezoterapii nie eliminuje potrzeby wprowadzenia bądź kontynuacji leczenia zleconego przez innego lekarza specjalistę.

OSOCZE BOGATOPYŁKOWE w leczeniu wypadania włosów

Podobnie do mezoterapii działa wstrzyknięte w skórę osocze bogatopłytkowe pozyskane od pacjenta. Oprócz bodźca mechanicznego, wykorzystywane są tutaj właściwości płytek krwi (trombocytów), które po ich aktywowaniu są niezwykle produktywnymi komórkami krwi. Wydzielają substancje stymulujące w tym silne czynniki wzrostowe, kluczowe dla odnowy komórek i całej tkanki. Na efekty nie trzeba długo czekać. Już po pierwszym zabiegu obserwowana jest poprawa. 

Standardowo wykonuje się serię 3 zabiegów, raz na rok. Lekarz może zaproponować inny plan zabiegów. W celu poprawy efektów leczenia lub ich lepszego podtrzymania skutecznym rozwiązaniem jest mezoterapia w 1-2 miesięcznych interwałach. 

UWAGA! Stosowanie osocza bogatopłytkowego nie eliminuje potrzeby wprowadzenia bądź kontynuacji leczenia zleconego przez innego lekarza specjalistę. 

LUMINOTERAPIA ŚWIATŁEM LED

To stosunkowo młoda metoda w medycynie estetycznej, która swe źródło ma w badaniach prowadzonych w przestrzeni kosmicznej. Poprawę pewnych parametrów zdrowotnych w tym także stanu skóry i włosów astronautów przebywających w kosmosie powiązano ze światłem LED stosowanym w stacjach kosmicznych. Po przebadaniu zjawisk jakie zachodzą w komórkach pod wpływem światła pochodzącego z diod, potwierdzono naukowo i klinicznie, że światło LED korzystnie oddziałuje na struktury, które odpowiedzialne są za produkcję, uwalnianie i magazynowanie energii w komórkach, co korzystnie przekłada się na stan tkanki. Stało się to przesłanką do rozpowszechnienia terapii LED nie tylko w medycynie estetycznej. Do zabiegów służą urządzenia  o różnych rozmiarach od niewielkich głowic po duże panele w formie sferycznych kloszy lub pełnowymiarowych łóżek do luminoterapii.

W medycynie estetycznej światło LED stosowane jest w takich wskazaniach  jak np. 

 • oznaki starzenia się skóry (zwiotczenie, ścieńczenie itp.)
 • przebarwienia
 • trądzik pospolity
 • trądzik różowaty
 • wypadanie włosów
 • cellulitis
 • stan po zabiegach medycyny estetycznej

Czas pojedynczego zabiegu to 10-20 minut. Zwykle nie towarzyszą mu żadne dotkliwe dolegliwości. Metoda ta jest całkowicie pozbawiona inwazyjności. Po zabiegu można natychmiast wrócić do normalnej aktywności. 

Połączenie terapii LED z innymi metodami zabiegowymi medycyny estetycznej zwiększa ich skuteczność i redukuje działania niepożądane takie jak podrażnienia czy obrzęki oraz przyspiesza gojenie. Terapia LED działa najlepiej jeśli zabiegi wykonywane są w seriach, ponieważ jej skuteczność związana jest z powtarzaną ekspozycją na światło LED.

IMPLANTACJA WŁOSÓW BIOFIBRE

Implanty włosów mają już wieloletnią  historię lecz wcześniejsze metody nie były wystarczająco bezpieczne. Opracowana we Włoszech i wprowadzona na rynek w 2013 roku implantacja włosów BIOFIBRE® jest procedurą medyczną, w której skuteczność i bezpieczeństwo zabiegu, stosowanego materiału oraz urządzenia zostały potwierdzone badaniami oraz wymaganymi certyfikatami. Implantacja BIOFIBRE® jest mało inwazyjną procedurą medyczną, służącą rozwiązaniu problemu łysienia, w każdym wieku, bez względu na jego intensywność, rozległość czy płeć pacjenta. Polega ona na wprowadzeniu w skórę specjalną techniką iniekcyjną włosów BIOFIBRE®.

Implant BIOFIBRE® to sztuczny włos wykonany z biozgodnego materiału, jest miękki, giętki i szczególnie odporny działanie czynników szkodliwych. Włosy BIOFIBRE® dostępne są w  kilkunastu kolorach, o długości  15-45cm, w trzech różnych stylizacjach (proste, faliste, kręcone), co pozwala uzyskać pożądany efekt estetyczny Właściwie dobrane i prawidłowo wszczepione włosy nie różnią się wizualnie od naturalnych.

Implanty włosów BIOFIBRE® można stosować w wielu wskazaniach i sytuacjach, tzn.:

 • Zawsze wtedy, gdy potrzebny jest natychmiastowy efekt,
 • Jeśli pacjent prosi o mniej inwazyjną metodę (nie ma konieczności golenia okolicy zabiegu),
 • W celu zagęszczenia włosów,
 • Łysienie, ubytki owłosienia głowy bez względu na przyczynę,
 • W połączeniu z innymi technikami odbudowującymi owłosienie.

Zabieg może być wykonywany wyłącznie przez certyfikowanych, tzn. odpowiednio przeszkolonych lekarzy. W DORMIO-Clinique przeprowadza go dr Dorota Kowalczyk, która jako w pierwsza w Polsce zaczęła stosować BIOFIBRE® od 2013 roku. Znieczulenie miejscowe sprawia, że sama implantacja jest bezbolesna. Urządzenie do automatycznej implantacji BIOFIBRE® skraca czas zabiegu  i pozwala precyzyjnie wprowadzić większą liczbę implantów, co wydłuża czas ich utrzymania się w skórze. Włosy BIOFIBRE® mogą utrzymywać przez lata. W ciągu roku ok 10-15% implantów może wypaść, w związku z czym raz w roku wykonuje się zabieg uzupełniający.

Kwalifikacja do zabiegu odbywa się na podstawie wywiadu, badania przedmiotowego oraz wyników badań laboratoryjnych. Te ostatnie można przesłać wcześniej wraz z zdjęciami w celu wstępnej kwalifikacji.

Więcej informacji udzielamy telefonicznie pod numerem: +48 603 212 288 lub drogą elektroniczną: gabinet@dormio-clinique.pl.

ZAMYKANIE NACZYŃ (Skleroterapia)

Skleroterapia jest to metoda zabiegowa mająca na celu zamknięcie nadmiernie wypełnionych, powierzchownych naczyń żylnych w obrębie kończyn dolnych, powyżej kostek. Efekt zamknięcia naczyń uzyskuje się poprzez wypełnienie ich substancją obliterującą, tj. taką, która wywołuje miejscową reakcję zapalną, wyniku której wnętrze naczyń zarasta. Ze względu na stosunkowo wolny przebieg procesu obliteracji, konieczne jest stosowanie bezpośrednio po zabiegu indywidualnie dobieranej terapii uciskowej (podkolanówki, pończochy lub rajstopy) przez ok. 2 tygodnie lub dłużej.

U osób poddawanych skleroterapii należy wykluczyć między innymi przewlekłą niewydolność żylną wymagającą leczenia chirurgicznego. Zabieg skleroterapii mogą wykonywać wyłącznie lekarze.

Zamykanie naczyń metodą termokoagulacji Veinwave®

Aparat Veinwave® oparty jest na nowej technologii, wykorzystującej zjawisko termokoagulacji w celu zamykania naczyń. Urządzenie przeznaczone jest do zamykania zdegenerowanych drobnych naczyń powierzchownych skóry oraz naczyniaków rubinowych, praktycznie na całym ciele. Przy pomocy Veinwave® można więc zamykać naczynia i krwiaki rubinowe skóry w obrębie skóry twarzy, tułowia, stóp a także tych, których nie udaje zamknąć się skleroterapią, bądź powstają jako efekt uboczny skleroterapii. Zabieg mimo, że wykorzystuje igłę, jest mało inwazyjny i na twarzy powoduje jedynie lekkie zaczerwienienie skóry, które ustępuje po kilku dniach. Na kończynach dolnych po zabiegu pozostają punktowe ślady (strupki), które schodzą po ok. 1-2 tygodniach a czerwone ślady po naczynkach znikają po 3-4 tygodniach. Nie ma konieczności stosowania terapii uciskowej (podkolanówki, pończochy, rajstopy), choć przy nasilonych zmianach może ona poprawić skuteczność zabiegu. Po zabiegu urządzeniem Veinwave® nie ma potrzeby unikania promieniowania UV, a zatem zabieg może być wykonywany o dowolnej porze roku.

MEDYCYNA PRZECIWSTARZENIOWA

Zajmuje się korygowaniem procesu starzenia się organizmu na podstawie badania przedmiotowego, szczegółowych analiz laboratoryjnych, badań genetycznych, analizy trybu życia (zwyczaje żywieniowe, aktywność fizyczna, aktywność zawodowa) oraz warunków otoczenia w jakim pacjent żyje. Leczenie zaczyna się od określenia przyczyn objawów, lub dolegliwości i polega na wyrównywaniu odchyleń hormonalnych, dostosowaniu diety, uzupełnianiu jej suplementami, eliminacji substancji toksycznych z organizmu i ich źródeł z diety oraz otoczenia pacjenta. Jest to kompleksowa opieka lekarska nad pacjentem, mająca na celu poprawę wydolności organizmu a co za tym idzie komfortu życia. 

 

MEDYCYNA PRZECIWSTARZENIOWA - pierwsza wizyta i konsultacje

Pierwsza wizyta z medycyny przeciwstarzeniowej polega na osobistym odebraniu przez pacjenta kwestionariusza w recepcji DORMIO-Clinique następnie ustaleniu terminu i opłaceniu z góry pierwszej konsultacji. Pacjent wypełnia kwestionariusz w domu a następnie zabiera go z sobą na pierwszą konsultację. Kwestionariusz zawiera kilkadziesiąt pytań dotyczących między innymi historii zdrowotnej pacjenta, trybu życia, sposobu odżywiania, dlatego termin pierwszej konsultacji wyznaczany jest po ok. 3-4 tygodniach od dnia otrzymania kwestionariusza. 

Na konsultacji lekarz analizuje kwestionariusz, bada pacjenta i po uzupełnieniu wywiadu zleca badania diagnostyczne. Kolejna konsultacja odbywa się po uzyskaniu wyników wszystkich zleconych badań. Na ich podstawie lekarz podejmuje leczenie w ramach medycyny przeciwstarzeniowej, lub jeśli okaże się to konieczne, zleca dodatkowe badania. 

Terapia przeciwstarzeniowa jest monitorowana w czasie wizyt kontrolnych, które na początku odbywają się co 1-3 miesięcy a po uzyskaniu poprawy i jej stabilizacji, raz w roku.